Panasonic 1000 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEETK1H102AM 0125
RS Stock No.: 747-2389Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEETK1H102AM
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
21mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
950mA
Leakage Current
500μA
Equivalent Series Resistance ESR
140mΩ
Series
TK Medium Size
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.14%
Product details
TK High Temperature Reflow Series
Applications
SMT 125°C
1.650 OMR
1.650 OMR Each (ex VAT)
1.733 OMR
1.733 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
1.650 OMR Each (ex VAT)
1.733 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
21mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
950mA
Leakage Current
500μA
140mΩ
Series
TK Medium Size
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.14%
Product details
Applications
SMT 125°C