Panasonic 560 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 2 V dc, Surface - EEFJZ0D561RB Surface Mount
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
560μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Conductive Polymer Aluminium Solid
Mount Type
Surface
Packaging
3000 pieces
Polarity
Positive
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Surface Mount
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0.1μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
3mΩ
Automotive Standard
No
Series
JZ
Dissipation Factor
0.1%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
4.425 OMR
0.885 OMR Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
4.646 OMR
0.929 OMR Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Select packaging type