Panasonic 470 μF Aluminium Capacitor 10 V dc, Through Hole - EEUEB1A471S Radial Lead
RS Stock No.: 282-361Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEB1A471S
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
EB-A
Dissipation Factor
0.3%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
1.316 OMR
0.132 OMR Each (In a Bag of 10) (ex VAT)
1.382 OMR
0.139 OMR Each (In a Bag of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
EB-A
Dissipation Factor
0.3%