Panasonic 330 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUEB1E331 Radial Lead
RS Stock No.: 172-4107Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEB1E331
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
82.5μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
EB(A) Series
Long life
High ripple current
High reliability
Radial lead
Applications
29.900 OMR
0.150 OMR Each (In a Bag of 200) (ex VAT)
31.395 OMR
0.157 OMR Each (In a Bag of 200) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
82.5μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%