Panasonic 470 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUEB1E471 Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
117.5μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
EB(A) Series
Long life
High ripple current
High reliability
Radial lead
Applications
2.183 OMR
0.437 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
2.292 OMR
0.459 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type