Panasonic 22 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUEB1H220S Radial Lead
Product Type
Capacitor
Capacitance
22μF
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Lead Pitch
2mm
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
11μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.15%
Product details
EB(A) Series
Long life
High ripple current
High reliability
Radial lead
Applications
2.542 OMR
0.102 OMR Each (In a Pack of 25) (ex VAT)
2.669 OMR
0.107 OMR Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)
Select packaging type