Panasonic 470 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUEB1H471 Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
235μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.15%
Product details
EB(A) Series
Long life
High ripple current
High reliability
Radial lead
Applications
3.319 OMR
0.664 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
3.485 OMR
0.697 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)