Panasonic 4.7 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUEB1H4R7S Radial Lead
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
EB(A) Series
Long life
High ripple current
High reliability
Radial lead
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 4.7 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole Radial Lead
0.044 OMREach (In a Pack of 100) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
2.242 OMR
0.090 OMR Each (In a Pack of 25) (ex VAT)
2.354 OMR
0.094 OMR Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
25 - 6000.090 OMR2.242 OMR
625 - 24750.072 OMR1.794 OMR
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
EB(A) Series
Long life
High ripple current
High reliability
Applications