Panasonic 220 μF Capacitor 160 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2C221 Radial Lead
RS Stock No.: 699-7414Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEE2C221
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
31.5mm
Polarity
Polar
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
2.1mA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
EE Series
High ripple current
Excellent endurance
Low impedance
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
7.894 OMR
1.579 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
8.289 OMR
1.658 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type