Panasonic 220μF Aluminium Electrolytic Capacitor 200V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2D221
Capacitance
220µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 31.5mm
Height
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
10000h
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
2.6A
Tolerance
±20%
Series
EE RADIAL
Polarised
Polar
Product details
EE Series
High ripple current
Excellent endurance
Low impedance
Applications
1.920 OMR
1.920 OMR Each (ex VAT)
2.016 OMR
2.016 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
1.920 OMR Each (ex VAT)
2.016 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 31.5mm
Height
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
10000h
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
2.6A
Tolerance
±20%