Panasonic 82 μF Capacitor 200 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2D820S Radial Lead
RS Stock No.: 699-7449Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEE2D820S
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
82μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
994μA
Tolerance
±20 %
Series
EE - A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
EE Series
High ripple current
Excellent endurance
Low impedance
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
5.801 OMR
1.160 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
6.091 OMR
1.218 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)