Panasonic 100 μF Capacitor 250 V dc, Through Hole - EEUEE2E101S Radial Lead
RS Stock No.: 699-7480Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEE2E101S
Capacitance
100μF
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
1.5mA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Dissipation Factor
8%
7.864 OMR
1.573 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
8.257 OMR
1.652 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type