Panasonic 220μF Aluminium Electrolytic Capacitor 250V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2E221
Capacitance
220µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Series
EE RADIAL
Ripple Current
2.94A
Polarised
2.171 OMR
2.171 OMR Each (ex VAT)
2.280 OMR
2.280 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
2.171 OMR Each (ex VAT)
2.280 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Series
EE RADIAL
Ripple Current
2.94A