Panasonic 82 μF Capacitor 250 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2E820 Radial Lead
RS Stock No.: 699-7474Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEE2E820
Capacitance
82μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
1.2mA
Tolerance
±20 %
Series
EE - A
Dissipation Factor
8%
6.817 OMR
1.363 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
7.158 OMR
1.431 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)