Panasonic 15 μF Capacitor 400 V dc, Through Hole - EEUEE2G150 Radial Lead
Capacitance
15μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
370μA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Dissipation Factor
0.24%
3.678 OMR
0.736 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
3.862 OMR
0.773 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)