Panasonic 1000 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1C102 Radial Lead
RS Stock No.: 571-921Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1C102
Capacitance
1000μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Lead Pitch
5mm
Equivalent Series Resistance ESR
45mΩ
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
3.588 OMR
0.718 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
3.767 OMR
0.754 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)