Panasonic 1800 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1C182 Radial Lead
Capacitance
1800μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
30mΩ
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
4.306 OMR
0.861 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
4.521 OMR
0.904 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)