Panasonic 1500μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1H152L
Capacitance
1500µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 35.5mm
Height
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000h
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
2.79A
FC Radial
Equivalent Series Resistance
25mΩ
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
Click here to find out more
You may be interested in
Radial Al electrolytic cap,1500uF 50V
P.O.A.Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
5.830 OMR
1.166 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
6.122 OMR
1.224 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type