Panasonic 820 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1H821L Radial Lead
RS Stock No.: 572-316Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1H821L
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
820μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
35mm
Polarity
Polar
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
34mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
5.352 OMR
1.070 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
5.620 OMR
1.124 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type