Panasonic 1800 μF Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1J182 Radial Lead
Capacitance
1800μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
40mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Lead Pitch
7.5mm
Equivalent Series Resistance ESR
25mΩ
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
7.983 OMR
1.597 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
8.382 OMR
1.677 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type