Panasonic 68 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFC1V680 Radial Lead
Capacitance
68μF
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Series
FC
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.12%
13.156 OMR
0.066 OMR Each (In a Bag of 200) (ex VAT)
13.814 OMR
0.069 OMR Each (In a Bag of 200) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Bag
200 - 4000.066 OMR13.156 OMR
600+0.066 OMR13.156 OMR
Specifications
Capacitance
68μF
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Series
FC
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.12%