Panasonic 180 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFK1V181 Radial Lead
RS Stock No.: 571-559Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFK1V181
Capacitance
180μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Leakage Current
63μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FK Series 25 V to 35 V
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Miniaturised solution (30% to 40% less than the FC series)
1.794 OMR
0.359 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
1.884 OMR
0.377 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type