Panasonic 1500 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR0J152L Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
94.5μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
1.854 OMR
0.185 OMR Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
1.947 OMR
0.194 OMR Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
94.5μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V