Panasonic 470 μF Capacitor 6.3 V dc, Through Hole Radial Lead - EEUFR0J471H
RS Stock No.: 249-1347Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR0J471H
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
455mA
Automotive Standard
No
Series
FR-A
Dissipation Factor
0.22%
Country of Origin
Malaysia
1.017 OMR
0.102 OMR Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
1.068 OMR
0.107 OMR Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
455mA
Automotive Standard
No
Series
FR-A
Dissipation Factor
0.22%