Panasonic 820 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR0J821 Radial Lead
Capacitance
820μF
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
6000 h
Leakage Current
51.6μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
1.615 OMR
0.161 OMR Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
1.696 OMR
0.169 OMR Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Capacitance
820μF
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
6000 h
Leakage Current
51.6μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V