Panasonic 1000 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C102 Radial Lead
Capacitance
1000μF
Height
16mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
1.9mA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
2.571 OMR
0.257 OMR Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
2.700 OMR
0.270 OMR Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Capacitance
1000μF
Height
16mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
1.9mA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V