Panasonic 1000 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C102L Radial Lead
Capacitance
1000μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Leakage Current
160μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
2.093 OMR
0.209 OMR Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
2.198 OMR
0.219 OMR Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
1000μF
Product Type
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Leakage Current
160μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V