Panasonic 1000 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C102LB Radial Lead
Capacitance
1000μF
Packaging
Tape
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
9000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
16%
137.540 OMR
0.138 OMR Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
144.417 OMR
0.145 OMR Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1000μF
Packaging
Tape
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
9000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
16%