Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFR1C221B Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
35.2μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
107.640 OMR
0.054 OMR Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
113.022 OMR
0.057 OMR Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
35.2μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%