Panasonic 4700 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C472B Radial Lead
RS Stock No.: 240-3877Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1C472B
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Series
FR
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
155.480 OMR
0.622 OMR Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
163.254 OMR
0.653 OMR Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Series
FR
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%