Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1E471 Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Bag
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
6000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
117.5μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
1.973 OMR
0.197 OMR Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
2.072 OMR
0.207 OMR Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Packaging
Bag
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
6000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
117.5μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V