Panasonic 680 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1H681L Radial Lead
RS Stock No.: 109-2889Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1H681L
Capacitance
680μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
340μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
47.242 OMR
0.472 OMR Each (In a Bag of 100) (ex VAT)
49.604 OMR
0.496 OMR Each (In a Bag of 100) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
680μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
340μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V