Panasonic 1000 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1V102B Radial Lead
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
1μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
0.12%
161.460 OMR
0.323 OMR Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
169.533 OMR
0.339 OMR Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
1μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
0.12%