Panasonic 1200 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFR1V122 Radial Lead
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
420μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
0.12%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
4.575 OMR
0.915 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
4.804 OMR
0.961 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
420μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
0.12%
Product details
FR Series 35 V to 63 V