Panasonic 180 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1V181 Radial Lead
Capacitance
180μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
6000 h
Leakage Current
63μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
1.136 OMR
0.114 OMR Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
1.193 OMR
0.120 OMR Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
180μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
6000 h
Leakage Current
63μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V