Panasonic 2200 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFR1V222B Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
148.005 OMR
0.592 OMR Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
155.405 OMR
0.622 OMR Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FR
Dissipation Factor
8%