Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1V471L Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
164.5μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
2.272 OMR
0.227 OMR Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
2.386 OMR
0.238 OMR Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
164.5μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V