Panasonic 1000 μF Capacitor 63 V dc, Through Hole - EEUFS1J102 Radial Lead
RS Stock No.: 240-3954Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFS1J102
Capacitance
1000μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
84.318 OMR
0.843 OMR Each (In a Bag of 100) (ex VAT)
88.534 OMR
0.885 OMR Each (In a Bag of 100) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1000μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%