Panasonic 1000 μF Capacitor 63 V dc, Through Hole - EEUFS1J102 Radial Lead
RS Stock No.: 240-3954Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFS1J102
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FS
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
81.328 OMR
0.813 OMR Each (In a Bag of 100) (ex VAT)
85.394 OMR
0.854 OMR Each (In a Bag of 100) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FS
Dissipation Factor
8%