Panasonic 470 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUTP1V471 Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
164.5μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
38mΩ
Series
TP-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Japan
Product details
TP Series
Compact size
Smaller than the Panasonic TA Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High reliability
Low impedance
Long life
2.619 OMR
1.310 OMR Each (In a Pack of 2) (ex VAT)
2.750 OMR
1.375 OMR Each (In a Pack of 2) (inc. VAT)