Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Surface Mount Solder - EEVFK1J221Q 200
RS Stock No.: 708-3633Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEVFK1J221Q
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
13.5mm
Polarity
Polar
Length
13.5mm
Package/Case
200
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
800mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
160mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Japan
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
3.738 OMR
0.748 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
3.925 OMR
0.785 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type