Pepperl + Fuchs NBB4-12GM50-E2-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 PNP NBN40-U1-E0 36V 100 mm 36 V dc 200 mA
Thread Size
M12
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
Terminal Block
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
100mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
DNV GL rules for classification - Ships
Depth
12mm
Maximum Switching Frequency
2.55kHz
Shielding
Shielded
Series
NBN40-U1-E0
Product details
Extended Sensing Range
These Pepperl + Fuchs inductive proximity sensors are cylindrical in design and are available with an extended sensing range of up to 30mm to suit a number of different applications.
Features and benefits
LED indication
Embeddable or flush installation
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc
Short circuit and reverse polarity protection
Pre-wired types have 2m PVC cable
Plug-in types have M12 type V1 connector
Pepperl + Fuchs
43.750 OMR
43.750 OMR Each (ex VAT)
45.937 OMR
45.937 OMR Each (inc. VAT)
43.750 OMR Each (ex VAT)
45.937 OMR Each (inc. VAT)
Specifications
Thread Size
M12
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
Terminal Block
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
100mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Depth
12mm
Maximum Switching Frequency
2.55kHz
Shielding
Shielded
Series
NBN40-U1-E0
Product details
Extended Sensing Range
Features and benefits
LED indication
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc