Rubycon 47 μF Capacitor 16 V, 16 V dc, Surface, Surface Mount - 16SGV47M6.3X6.1 Solder
RS Stock No.: 172-7457Brand: RubyconManufacturers Part No.: 16SGV47M6.3X6.1
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface, Surface Mount
Height
6.1mm
Polarity
Polar
Length
6.1mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.8mm
Lifetime
2000 h, 2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
SVG
Dissipation Factor
0.16%
Country of Origin
Japan
Product details
SVG series
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
77.740 OMR
0.078 OMR Each (In a Box of 1000) (ex VAT)
81.627 OMR
0.082 OMR Each (In a Box of 1000) (inc. VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface, Surface Mount
Height
6.1mm
Polarity
Polar
Length
6.1mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.8mm
Lifetime
2000 h, 2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
SVG
Dissipation Factor
0.16%