Rubycon 220 μF Capacitor 400 V dc, Snap-in - 400MXG220MEFCSN25X35 Radial Lead
RS Stock No.: 652-2067Brand: RubyconManufacturers Part No.: 400MXG220MEFCSN25X35
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
MXG
Dissipation Factor
20%
Product details
MXG Series
General purpose aluminium electrolytic capacitors
Extended temperature range for power supply applications
Electrical connections via PCB snap-in terminals on a unified 10mm pitch
Low ESR
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
2.135 OMR
2.135 OMR Each (ex VAT)
2.242 OMR
2.242 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
2.135 OMR Each (ex VAT)
2.242 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
MXG
Dissipation Factor
20%
Product details
MXG Series