SICK CQF16-06EPSEW1 Block Proximity Sensor CQF 6 mm PNP 100mA 30V 30 V dc
RS Stock No.: 213-1727Brand: SICKManufacturers Part No.: CQF16-06EPSEW1
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
34mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
16mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Plastic
Maximum Detection
6mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Cm, Water Based Liquids Upto A Conductivity Of 50 Ms
Maximum Operating Temperature
80°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
CE, UL
Depth
8mm
Maximum Switching Frequency
10Hz
Shielding
Unshielded
Series
CQF
Switching Current
100mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Lithuania
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
68.495 OMR
68.495 OMR Each (ex VAT)
71.920 OMR
71.920 OMR Each (inc. VAT)
68.495 OMR Each (ex VAT)
71.920 OMR Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
34mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
16mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Plastic
Maximum Detection
6mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Maximum Operating Temperature
80°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
CE, UL
Depth
8mm
Maximum Switching Frequency
10Hz
Shielding
Unshielded
Series
CQF
Switching Current
100mA