SICK IME30-20BPSZC0S Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 x 1.5 PNP IME 30V 20 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 184-6367Brand: SICKManufacturers Part No.: IME30-20BPSZC0S
Thread Size
M30 x 1.5
Length
71mm
Terminal Type
4-Pin M12 Male Connector
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Nickel Plated Brass
Maximum Detection
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
CE Certified, cULus Listed
Maximum Switching Frequency
200Hz
Series
IME
Switching Current
200mA
Hungary
Product details
IME Series Inductive Sensors
Features and Benefits
· Extended sensing ranges: 1.5 mm to 38 mm
· Enclosure rating: IP 67
· Nickel-plated brass housing with a plastic sensing face
· High machine availability thanks to a rugged design
· High positioning accuracy thanks to precise switching behaviour
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
43.367 OMR
43.367 OMR Each (ex VAT)
45.535 OMR
45.535 OMR Each (inc. VAT)
43.367 OMR Each (ex VAT)
45.535 OMR Each (inc. VAT)
Thread Size
M30 x 1.5
Length
71mm
Terminal Type
4-Pin M12 Male Connector
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Nickel Plated Brass
Maximum Detection
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
CE Certified, cULus Listed
Maximum Switching Frequency
200Hz
Series
IME
Switching Current
200mA
Hungary
Product details
IME Series Inductive Sensors
Features and Benefits