STMicroelectronics MDmesh, SuperMESH Type N-Channel MOSFET, 10 A, 600 V Enhancement, 3-Pin TO-220 STP10NK60ZFP
brand-logo
View all in MOSFETs
Technical Document
Specifications
Product Type
MOSFET
Channel Type
Type N
Maximum Continuous Drain Current Id
10A
Maximum Drain Source Voltage Vds
600V
Package Type
TO-220
Series
MDmesh, SuperMESH
Mount Type
Through Hole
Pin Count
3
Maximum Drain Source Resistance Rds
750mΩ
Channel Mode
Enhancement
Maximum Power Dissipation Pd
35W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Typical Gate Charge Qg @ Vgs
50nC
Forward Voltage Vf
1.6V
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
9.3mm
Length
10.4mm
Standards/Approvals
No
Automotive Standard
No
Product details
N-Channel MDmesh™ SuperMESH™, 250V to 650V, STMicroelectronics
MOSFET Transistors, STMicroelectronics
Click here to find out more
View all in MOSFETs
Stock information temporarily unavailable.
9.957 OMR
1.991 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
10.455 OMR
2.091 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type