TDK-Lambda Switching Power Supply, CUS400M-36/AX5 2 Output 36V dc, 6.94A, 400 W, Input 85V ac to 264V ac
RS Stock No.: 209-5787Brand: TDK-LambdaManufacturers Part No.: CUS400M-36/AX5
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
36V dc
Number of Outputs
2
Mount Type
Panel
Power
400W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
6.94A
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
198mm
Depth
198mm
Weight
440g
Width
128mm
Standards/Approvals
Efficiency
90%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
CUS400M
Output Current
6.94A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
United Kingdom
Stock information temporarily unavailable.
112.783 OMR
112.783 OMR Each (ex VAT)
118.422 OMR
118.422 OMR Each (inc. VAT)
112.783 OMR Each (ex VAT)
118.422 OMR Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
36V dc
Number of Outputs
2
Mount Type
Panel
Power
400W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
6.94A
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
198mm
Depth
198mm
Weight
440g
Width
128mm
Standards/Approvals
Efficiency
90%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
CUS400M
Output Current
6.94A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac