TE Connectivity 68 Ω Wirewound Resistor 7 W 5 % ER5868RJT
RS Stock No.: 199-6508Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: ER5868RJT
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
68Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
7W
Resistor Type
Power
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Voltage
200V
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
ER58
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Length
22.2mm
Diameter
8mm
Standards/Approvals
No
Width
8mm
Temperature Coefficient
+60 ppm/°C
Country of Origin
India
Product details
ER58 Series, Axial
ER Series are high power dissipation Silicone coated resistors
Special pulse styles available
Resistant to most solvents
Silicone Coated Axial
Click here to find out more
You may be interested in
Vishay 68Ω Wire Wound Resistor 7W ±5% RWM062268R0JA15E1
0.822 OMREach (In a Pack of 5) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
4.455 OMR
0.891 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
4.678 OMR
0.936 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type