TE Connectivity 12 Ω Ceramic Through Hole Fixed Resistor 2 W 10 % HPCR0819AK12RST
RS Stock No.: 240-5945Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HPCR0819AK12RST
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
12Ω
Product Type
Through Hole Fixed Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Technology
Ceramic
Series
HPCR
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Length
19.1mm
Diameter
6.35mm
Standards/Approvals
EU, RoHS
Width
7.9mm
Temperature Coefficient
0 to -800 ppm/°C
Country of Origin
Mexico
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
3.857 OMR
3.857 OMR Each (ex VAT)
4.050 OMR
4.050 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
3.857 OMR Each (ex VAT)
4.050 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Resistance
12Ω
Product Type
Through Hole Fixed Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Technology
Ceramic
Series
HPCR
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Length
19.1mm
Diameter
6.35mm
Standards/Approvals
EU, RoHS
Width
7.9mm